In Nederland hebben we het goed. Als u hier naar het ziekenhuis moet hoeft u niet bang te zijn dat de chirurg uw nier ook afpakt als betaling, en de zorg is buitengewoon goed. Dat is niet in alle landen zo. In sommige derdewereldlanden zoals Amerika kunnen patiënten makkelijk tot de bedelstaf vervallen als zij ziek worden. Op 12 december kijken we naar hoe dat beter kan.
De Internationale Dag van de Universele Gezondheidszorg wordt ieder jar op dezelfde datum gevierd. Dat is iets anders dan Wereld Gezondheidsdag, waarop we kijken naar de kwaliteit van gezondheidszorg in voornamelijk arme landen, en ook anders dan de Belgische Dag van de Zorg. De Dag van de Universele Gezondheidszorg kijkt vooral naar hoe zorg kan worden aangeboden aan iedereen, zonder dat je je daar financieel een breuk over hoeft te vallen.
Tijdens de Dag wordt vooral gekeken naar hoe dat doel kan worden bereikt, welke stappen er moeten worden ondernomen, en wat de voordelen zijn voor patiënten én landen. Universele gezondheidszorg is één van de Duurzaamheidsdoelstellingen die de Verenigde Naties hebben ingesteld. De Dag wordt daarnaast mede door de Wereld Gezondheidsorganisatie georganiseerd - al gebeurt dat dan weer wel specifiek op de verjaardag van de Universele-Gezondheidsresolutie van de VN.
Als het over de zorg gaat, gaat het vaak over topmannen die dikke salarissen binnenhalen. Of het gaat over artsen, anaesthesisten of cardiologen. Maar een minstens net zo grote kracht in de zorg ligt bij het hand-en-spandienst-personeel.
Ieder jaar op 14 november wordt stilgestaan bij mensen die aan diabetes leiden. Diabetes heet ook wel suikerziekte en is vaak de oorzaak van vele hart- en vaatziekten of blindheid.
Borstkanker is een ziekte waarbij de aandacht voornamelijk naar vrouwen uitgaat. Er zijn echter ook veel mannen die aan de ziekte lijden. Daar heerst nog steeds een stigma op, en daar mag best eens wat aandacht voor komen.